שמאי מקרקעין מומלצים באזורך הכנס פרטיך וקבל הצעות מחיר מעד שלושה שמאי מקרקעין מומלצים מאזורך. אלו אשר מתאימים ביותר בעבורך יחזרו לפנייתך בתוך זמן קצר.

מה עושים כאשר השמאי מעריך נכס נמוך מידי

מה עושים כאשר הערכת שמאי נמוכה

שמאי המקרקעין העריך את הנכס שלכם נמוך מידי? האם ניתן לערער על כך? באילו מקרים זה קורה ומה ניתן לעשות? כל המידע במאמר הבא.

מתי שמאי מעריך נכס נמוך ממחיר השוק?

אפשר לומר שברוב המקרים כאשר מדובר על שמאי מקרקעין אשר מעריך את שווי הנכס נמוך ממחיר השוק מדובר על שמאי מקרקעין מטעם הבנק בנושא ארנונה. ניתן לומר ולהעריך שהערכת השווי של הבנק היא "שגויה" / נמוכה, באופן מכוון. הבנק לא ממהר להתעדכן במחירי שוק הנדל"ן, הבנק לרוב מעריך את הנכס נמוך יותר ב-3% עד 5%. למה אתם שואלים? על מנת שיהיה חשוף כמה שפחות בעסקת "אשראי" - כאשר לווה לכם כסף. ובנוסף, כאשר ייצטרך למכור את הנכס במידה ולא תשלמו את המשכנתא, יהיה לו קל הרבה יותר להשיג עסקה.

האם ניתן לשנות את החלטת שמאי המקרקעין?

לרוב כאשר אתם לוקחים שמאי לצורך משכנתא, תקבלו אותו מתוך רשימת שמאים של הבנק ממנו אתם לווים. הם עובדים רק עם השמאים האלו. באופן עקרוני לא ניתן לערער על החלטת השמאי. אבל - אם קיבלתם הערכה גסה מידי. תוכלו לבקש מהבנק ולשלם שוב - על הערכת שמאי נוסף (גם הוא מטעם הבנק).

ומה באשר שמאי מקרקעין פרטי?

אוקיי, יש 2 מצבים כאן - הראשון הוא הזמנת שמאי משכנתא אשר עובד עם בנקים, באופן פרטני - זאת על מנת לדעת מה תיהיה הערכת הבנק לגביי שווי הנכס שלכם, זה נהוג לעשות אפילו לפני חתימה על חוזה ולקיחת משכנתא, כאשר אתם לא בטוחים בשווי הנכס שתקבלו.

בנוסף, כאשר הבנק אינו מעורב ואתם רוצים למכור נכס פרטי לאדם אחר, אז אם מדובר על עסקה שבה החלטתם לשלב שמאי להערכת שווי הדירה וקיבלתם הערכה שאינם מסכימים עלייה, תוכלו לדרוש ממנו לשקלל פרמטרים נוספים בדוח, להוסיף בדק בית לדוח או לחלופין - להחליף את השמאי מקרקעין ולקחת אחד אחר.

שאלות ותשובות בנושא הערכת שווי שגויה:

קיבלנו עוד כמה שאלות בנושא, הנה התשובות לשאלות:

מתי נזמין שמאי למשכנתא?

אם ברצונכם להזמין שמאי למשכנתא באופן פרטי (לא דרך הבנק) - אפשר לעשות זאת, נהוג לפני חתימה על חוזה על מנת לדעת מה "הבנק עשוי להעריך".


האם אפשר לבטל הערכת שמאי מטעם הבנק?

ניתן לבקש הערכה נוספת משמאי מקרקעין אחר - שגם הוא דרך הבנק.


האם תמיד הבנק יבקש שמאי להערכת שווי?

לא, ישנם  מקרים בהם לא תדרשו בהזמנת שמאי מטעם הבנק, כאשר הנכס חדש או כאשר העסקה קטנה במיוחד.